יום שלישי, 4 במאי 2010

העיר במספרים: פריון בעולם, בישראל ובירושלים

ד"ר מאיה חושן
מכון ירושלים לחקר ישראל www.jiis.org.il

שיעור הפריון מוגדר כמספר הילדים הממוצע שאישה צפוייה ללדת במהלך חייה (שיעור פריון כולל), ולו השפעה ניכרת על גידול האוכלוסייה ועל מבנה הגילים של האוכלוסייה. לאחרונים קשר הדוק לתחומי חיים רבים, ביניהם גם פיתוח כלכלי, היקף צריכת שירותים, והיבטים פוליטיים שונים. כאשר קבוצות אוכלוסייה נבדלות זו מזו מבחינה חברתית, תרבותית או כלכלית וגם שיעורי הפריון שלהן שונים, מתחדדים הקונפליקטים וניגודי האינטרסים בהקשר לתרומה הכלכלית של קבוצת אוכלוסייה זו או אחרת.

על מנת שגודל האוכלוסייה יישאר יציב לאורך זמן, נדרש שיעור פריון של 2.2 (בהנחה של גידול מריבוי טבעי, שאינו כולל והגירה). בשנת 2008 עמד שיעור הפריון הכולל בישראל על 3.0 והוא היה גבוה בהשוואה למדינות המפותחות. באותה שנה היה שיעור הפריון הכולל בכל מדינות ה–OECD (ארגון המדינות המפותחות) נמוך מ-2.2. על פי אומדן של ה-CIA לשיעור הפריון הכולל לשנת 2009, ישראל ממוקמת במקום ה-84 מבין 223 מדינות. ל-83 מדינות שיעור פריון גבוה מזה של ישראל ול-139 פריון נמוך מזה שבישראל. לצד ישראל במקום ה-82 ממוקמת כווית עם שיעור פריון כולל של 2.8 ובמקום ה-84 בנגלדש עם 2.7. שיעור הפריון הממוצע לכלל העולם הוא 2.6. שיעור הפריון הגבוה ביותר נרשם בניגריה - 7.8 ובאוגנדה - 6.8, בעוד ששיעור הפריון הנמוך ביותר נרשם במקאו - 0.9 ובהונג קונג - 1.0.

בשנת 2008, כאמור, שיעור הפריון הכולל של כלל אוכלוסיית ישראל עמד על 3.0: בקרב האוכלוסייה היהודית והאחרת - 2.8 ובקרב האוכלוסייה הערבית - 3.6. בשנה זו היה שיעור הפריון הכולל בירושלים 4.0, כאשר שיעור הפריון בקרב האוכלוסייה היהודית והאחרת כמעט זהה לזה של האוכלוסייה הערבית (3.97 יהודים ואחרים, 4.03 ערבים). עוד על הפריון בירושלים ובישראל לפי אזורים וערים בשבוע הבא.


3 תגובות:

 1. הנתונים האלה מפריכים את מסע ההפחדה על כך שישראל מאבדת את הרוב הדמוגרפי שלה בגבולות הקו הירוק. בסה"כ רואים ששיעור הפריון היהודי נמוך רק במעט מזה הערבי. עם זאת, הנתונים מחזקים את החשש הגדול והמוצדק מאיבוד הרוב היהודי בגבולות ארץ ישראל השלמה (הכוללת את הגדה המערבית ורצועת עזה) שכן בשטחים שיעור הפריון של הפלסטינים גבוה בהרבה מזה של ערביי ישראל (5.0 ברצועת עזה לעומת 3.6 בישראל).

  השבמחק
 2. למגיב הקודם: תשלים את המשפט - כלומר שהמסקנה היא. . . שצריך להתנתק מהשטחים!

  השבמחק
 3. ואז בעוד שלושים שנה נתנתק גם מערביי ישראל, ואז מהבדואים, ואז בסוף נישאר עם גוש דן בערך. כמובן שזה בהנחה שמזניחים את הרצון של שכנינו הנחמדים לחסל אותנו. אחרת לא נשאר בכלל.

  מסקנה: למה לא אוגנדה, בעצם??

  השבמחק